Macar Fiğ

MACAR FIĞ

Vicia pannonica

Macar fiğinin tohumları sert kabuklu olmadığı için çimlenme zorluğu yoktur. Meyveleri çabuk çatlamaz. Bundan dolayı hasatta tohum kaybı az olur. Oldukça erken çiçek açtığı için erken biçime gelir.

Elverişli olan iklim bölgelerinde, ot için alınan biçimden sonra tekrardan sürerek yetişir, çiçek açarak tohum verebilir. Tohum rengi koyu esmer, siyah veya mozaik renklidir. Çiçek rengi beyaz, beyazımsı, sarı veya menekşedir

Ağır-killi topraklar da dahil hemen her çeşit toprakta yetişebilir.Ancak derin, kalkerli ve verimli topraklarda daha yüksek verim alınır.Kumlu topraklar ise iyice gübrelenmedikçe fiğ tarımı için uygun değildir.
Macar fiği ısı anormal derecede sıfırın altına düşmediği müddetçe kış soğuklarından etkilenmez. Çok sert geçen kışlarda bile donmadan, zarar görmeden kalabilir

Tohum elde etmek için tek başına, ot elde etmek içinse çeşitli tahıllarla (arpa,buğday,kışlık yulaf 5-6 kg./da.) birlikte ekilebilir. En büyük dezavantajı, çok fazla dallanmasından dolayı ince saplarının yatmasıdır. Yatmayı önlemek için de tahıllarla (arpa,buğday,yulaf veya çavdar) karıştırılarak ekilmesi faydalıdır.

Toğum Yatağı Hazırlanması, Ekim

<< Geri dön
Web Tasarım / Özel yazılım hizmetleri